Smart roaming

wpis w: Aktualności | 0

SMART Roaming to nowa technologia dostępna wyłącznie w routerach Robustel. Ma na celu zwiększenie niezawodności połączeń GSM z poziomami wymaganymi przez dostawców rozwiązań IoT i M2M. Współpraca karty SIM z wieloma sieciami (inaczej Roaming) została zaproponowana jako rozwiązanie interwałowej komunikacji GSM.

Smart Roaming - 1

Problem

Zasadniczo karty SIM pracujące w roamingu, które zapewniają dostęp do wszystkich sieci 2G, 3G i 4G w jednym kraju, to doskonałe rozwiązanie  dla tworzących się ograniczeń połączeń internetowych za pośrednictwem tylko jednej sieci operatora (kluczowe znaczenie w tej kwestii ma ograniczony zasięg i potencjalne przejściowe zatory).

Wybór sieci jest funkcją sprzętu NIE karty SIM. Używanie jednej karty współpracującej z wieloma sieciami powoduje, że urządzenie (router / modem) nie przechodzi do alternatywnej sieci w przypadku utraty łączności.

Rozwiązanie

Wszystkie routery Robustel obsługujące „SMART Roaming” (obecnie seria R2000 i R3000) mogą zostać skonfigurowane tak, aby sprawdzić utratę mobilnej transmisji danych w bieżącej sieci, a w następstwie wymusić zmianę do alternatywnej sieci w krótkim czasie. Pozwala to zaoszczędzić koszty wizyt serwisowych i zapewnia płynną pracę sprzętu.

SMART Roaming sprawdza nie tylko siłę sygnału, ale także „czasy odpowiedzi („ping”), wszystko po to aby zbudować pełniejszy obraz bieżącego połączenia. Jeśli sprawdzenie poprawności nie powiedzie się, router będzie dynamicznie oceniać jakość alternatywnych sieci i podłączy się do innej w przypadku utraty łączności lub „niskiej jakości” połączenia.

Smart Roaming - 2

Typy SIM

  • Pojedyncza karta sieci SIM

Ten rodzaj karty SIM zapewnia zasięg w jednej sieci oraz zwykle w jednym kraju. Oznacza to, że jeśli nie ma zasięgu w określonej sieci w miejscu instalacji (szczególnie jeśli znajduje się ona w budynku), komunikacja nie będzie działać. Ponadto – jeśli wdrożenie ma charakter międzynarodowy, należy uzgodnić wiele różnych umów SIM dla różnych terytoriów, co jest logistycznie trudne i praktycznie niemożliwe do zarządzania na dużą skalę.

Tradycyjnym rozwiązaniem proponowanym w tym przypadku jest oferta roamingu lub karty SIM „multi-network” zwykle uzywanej przez agregatory, takie jak Jersey Telecom, Tele2, Telenor, KPN, Vodafone, Telefonica i inne.

  • Sterowana sieć SIM

Ten rodzaj karty SIM uzyskuje dostęp do wielu sieci w danym kraju, ale będzie współpracował tylko określonej sieci lub podzbiorowi korzystnemu dla operatora komórkowego. W większości przypadków sterowanie nimi nie jest wdrażane z myślą o niezawodnej komunikacji, lecz w celu obniżenia kosztu systemu przy użyciu sieci „preferowanych”. Jest to na ogół przeciwieństwo tego, czego oczekują dostawcy usług / systemów IoT, którzy potrzebują 100% czasu pracy sieci.

  • Niesterowana sieć SIM

Ponieważ wady roamingu sterowanego stały się bardziej widoczne na rynku, niektórzy dostawcy usług telefonii komórkowej zaczęli oferować i promować karty SIM w roamingu „bezkierunkowym”. Oznacza to, że karta SIM nie ma preferowanych sieci i nie ulega sterowaniu po stronie operatora. Zasadniczo niekierowana karta SIM w roamingu jest pustym obszarem, który zapewnia dostęp do sieci w razie potrzeby. Jest to prawdopodobnie najkorzystniejsza opcja dla każdej aplikacji M2M / IoT, w której czas działania / niezawodność ma kluczowe znaczenie.

Proces wyboru sieci

Istnieją dwa podstawowe typy wyboru sieci:

Automatyczny wybór sieci

Urządzenie komórkowe wybiera i próbuje zarejestrować inne kombinacje PLMN / technologii dostępu, jeśli są dostępne i dozwolone, w następującej kolejności:

Smart Roaming - 3

Powyższe reguły zostały  zdefiniowane wiele lat temu i nie wykorzystują zdolności komunikacji TCP / IP do działania jako wskaźnik użytecznej sieci. Oznacza to, że urządzenie komórkowe może znajdować się w sieci o dobrej sile sygnału, ale z innych powodów nie ma możliwości przesyłania danych. Jest to bardzo niepożądane dla każdego dostawcy usług IoT / M2M. Innym krytycznym punktem jest to, że przed tym procesem selekcji sprzęt zawsze będzie próbował użyć ostatniej  sieci lub „RPLMN” (zarejestrowany PLMN), co oznacza, że ​​nawet ponowne uruchomienie routera niekoniecznie przełączy system do stanu roboczego. Koncepcja RPLMN oznacza, że router ciągle łączy się z siecią „Data Comms” ze względu na awarie procesu automatycznego wyboru sieci, efektem jest utrata transmisji danych..

Manualny wybór sieci

Dla porównania, ręczny wybór sieci jest stosunkowo prostszy w porównaniu z automatycznym. Urządzenie może zażądać połączeniami w określonej sieci i pod warunkiem rejestracji odpowiedniej usługi dozwolonej przez kartę SIM / dostawcę.

Jak wypróbować Smart Roaming?

Smart Roaming to jedna z wielu aplikacji dostępnych dla systemu operacyjnego routera Robustel – RobustOS.

Aplikacja jest obecnie dostępna dla urządzeń serii R2000 i R3000 i może być łatwo zainstalowana przez użytkownika za pośrednictwem menu APP Center w interfejsie routera.

W przypadku wolumenów produkcyjnych Robustel może wstępnie zainstalować Smart Roaming wraz z niestandardową konfiguracją zapewniającą klientom wdrożenie „zero touch”.

Smart Roaming - 4

Zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym