Nowoczesny system zarządzania ruchem to obecnie nie tylko w pełni automatyczna zmiana świateł na skrzyżowaniach, ale również zdalna konfiguracja, w zależności od pory dnia lub natężenia ruchu. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest częściowe przekierowanie ruchu, co skutkuje jego upłynnieniem i szybszą likwidacją zatorów.

Niestety zmiana ustawień wymaga dodatkowego łącza komunikacyjnego pomiędzy lokalną nastawnią, a dyspozytornią. W przypadku istniejących systemów zapewnienie kablowego łącza komunikacyjnego może stanowić problem, dlatego bardzo często najlepszym i optymalnym rozwiązaniem jest zintegrowanie systemu o urządzenie komórkowej komunikacji bezprzewodowej.

Przykładowe rozwiązanie pokazano obok. System bazuje na routerze Robustel R3000, który zapewnia niezawodną komunikację w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu urządzenia z dwoma kartami SIM zapewniono również redundancję.

W tym przypadku do istniejącego systemu dołączono router Robustel R3000 Lite, z uwagi na niewielkie rozmiary, obsługę portu LAN RJ-45 oraz możliwość bezprzewodowej transmisji danych.

Zadaniem routera R3000 Lite jest umożliwienie zdalnego dostępu do sterownika świateł z centrali systemu.

W przypadku komórkowej komunikacji bezprzewodowej dane przekazywane są przez istniejącą infrastrukturę sieci komórkowej, dlatego zadbanie o bezpieczeństwo połączenia jest sprawą priorytetową. R3000 Lite obsługuje technologię OpenVPN, umożliwiającą utworzenie bezpiecznego tunelu, czyli szyfrowanego połączenia z centralnym routerem w dyspozytorni.

r3000

Urządzenia firmy Robustel wspomagają rozwój inteligentnych systemów zarządzania ruchem drogowym dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zapewniającym stabilną i bezpieczną transmisję danych. Poniżej przedstawiono typową topologię systemu:

r3000_topologia

Obecnie, setki routerów serii R3000 łączy sterowniki ze stacjami dyspozycyjnymi, pewnie przekazując informacje o bieżących nastawach.

Do zalet przedstawionego rozwiązania należy zaliczyć:

  • Kompaktowe i zwarte wykonanie – R3000 Lite zaprojektowano do pracy w trudnych warunkach środowiska oraz szerokim zakresie temperatur.
  • Wysoka odporność na zakłócenia elektromagnetyczne – urządzenia z rodziny R3000 spełniają normę IEC61000-4 na poziomie trzecim, co czyni je odpornymi na trudne warunki środowiska elektromagnetycznego.
  • Niezawodność komunikacji – router R3000 Lite obsługuje dwie karty SIM, dzięki czemu zapewniono łączność nawet w przypadku awarii infrastruktury jednego z operatorów sieci komórkowych.